Choď na obsah Choď na menu
 


Králiky sú príbuzné zajacom. Líšia sa však od nich menším telom, kratšou hlavou, ako aj kratšími zadnými nohami. Rozšírili sa po celom svete. Králiky viac bežia ako skáču. Mláďatá sa rodia bezmocné, holé a slepé. Králik divý (Oryctolagus cuniculus) pochádza z južnej Európy, najmä zo Španielska, ale rozšíril sa po celej Európe.
Zajace (Lepus spp.) sú dlhoprsté zvieratá, vedia dobre bežať a skákať. Rodia živé mláďatá, ktoré sú dobre osrstené a nie sú slepé, hneď po narodení vedia behať. Rad zajacov zahrňuje vyše sto druhov a poddruhov a je rozšírený po všetkých svetadieloch okrem Strednej a Južnej Ameriky a Austrálie. Náš zajac poľný (Lepus europaeus) mení veľkosť, váhu a farbu srsti podľa areálu, v ktorom žije. Zafarbenie sa mení v závislosti od veku i od ročného obdobia a skoro vždy sa viac-menej zhoduje s farbou pôdy, na ktorej zajac žije.
KRÁLICI- Samica králika divého vrhne ročne 10-40 mláďat, preto sa králik stal jedným z najrozšírenejších cicavcov na Zemi. Jeho pôvodnou vlasťou je juhozýápadná Európa, konkrétne Španielsko. Odtiaľ sa rozšíril takmer do celého sveta. Králiky dokátu v okolí svojej kolónie spásť všetky rastliny, a tak ich premhnoženie neraz oprináša problémy. Od 50. rokov nášho storočia sa početné stavy králikov z času na čas prerieďujú v dôsledku infekčnej choroby. Králiky spolu so zajacmi a pískavkami patria do radu zajacov. Zajace aj králiky sú výborní bežci - zajac poľný vie bežať rýchlosťou až 70km/hod. Majú dobre vyvinuté zmysly, hlavne zrak a sluch. Hlodavými prednými zubmi odhryzávajú trávu, listy, korienky a v zime aj kôru. Králiky v okolí svojej nory zužitkujú ozaj všetko, ráno požierajú dokonca i svoj trus; strávia tak aj inak ťažko stráviteľné rastlinné časti. Zajace rodia vidiace a osrstené mláďatá, králičie mláďatá sú naopak slepé a holé.


Zajace sú veľké ako medvedík čistotný. Telo a hlava merajú podľa druhu od 40 do 75 cm Sú relatívne bezbranné a často sa stávajú obeťou iných zvierat. Majú však mimoriadne dlhé uši a citlivý nos, čo im umožňuje rozoznať nebezpečie. Vďaka dlhým zadným nohám a štíhlemu telu sa rýchlo pohybujú, takže svojim prenasledateľom väčšinou utečú. Niektoré typy zajacov dosahujú na krátkom úseku rýchlosť až 80km/h. Americký králik sa niekedy pohybuje do predu 6 metrov dlhým skokom a prekoná prekážku takmer 2 metre vysokú. Zajac má veľké vypúlené oči, ktoré sa skvelé prispôsobujú šeru a tme. Zajac má oči umiestnené na bokoch a vidí veľmi ďaleko a dobre. Má aj pohyblivý krk. Keď je nebezpečenstvo, varujú jeden druhého a to tak, že dupú zadnými dlhými nohami do zeme. Zajace majú na chodidlách dlhé a silné chlpy, vďaka ktorým sa môžu pohybovať po tvrdej zemi.
Pretože väčšina zajacov žije nad zemou , farba srsti im väčšinou splýva s okolím. Dokonalým príkladom sú zajace arktické a zajace menivé, ktoré zhadzujú pred zimou hnedú alebo sivohnedú srsť a mení sa letné sfarbenie na biele, aby splývali so zasneženým okolím. Na jar opäť biela srsť vypĺzne a narastie im hnedá.
Zajace môžu žiť : v trávnatých pustých arktických tundrách, na lúkách, v lesoch a podobne.
Zajace sú bylinožravce. Hlavným zdrojom potravy je tráva a byliny. Keď skonzumujú potraviny, potom ich vylúčia a daktoré znova zjedia.

Králik domáci je ťažší a väčší ako králik divý. Plemená králika domáceho sa odlišujú hmotnosťou, srsťou a tvarom ušníc. Telo králika domáceho (a všetkých cicavcov) je pokryté srsťou. Dlhšiu srsť tvoria srstice, kratšiu srsť tvorí podsrstie. Srsť sa dva razy do roka vymieňa, králik pĺzne. Srsť pomáha udržiavať stálu teplotu tela cicavcov, vytvára sfarbenie zvieraťa, dáva mu typický tvar. Oporou tele králika je kostra. Osou kostry je chrbtica zložená zo stavcov. Vpredu sa ku chrbtici pripája kostra hlavy(lebka). K hrudníkovým stavcom sa pripájajú rebrá, tvoria hrudný kôš, ktorý chráni srdce a pľúca. Králik dýcha pľúcami. Vzduch prechádza nozdrami do nosovej dutiny, hrtanom, priedušnicou a prieduškami do pľúc. Tráviaca sústava je prispôsobená rastlinnej potrave. Rezáky sú hlodavé zuby, ktoré neustále rastú a králik sa ich obrusuje potravou. V ústach sa premiešava potrava so slinami. Ďalej prechádza cez hltan do žalúdka a tenkého čreva, ktoré je veľmi dlhé. V hrubom čreve sa vstrebáva voda nestrávené zvyšky potravy sa vylučujú análnym otvorom formou trusu. Srdce králika je rozdelené na štyri časti, dve predsiene a dve komory. Krvný obeh pomáha udržiavať stálu teplotu tela králika. Vylučovacia sústava sa skladá z dvoch obličiek,k toré sú uložené po oboch stranách chrbtice, močovodov, močového mechúra a močovej rúry. Má dobre vyvinutý čuch, chuť a sluch. Citlivým hmatovým orgánom sú hmatové fúzy na hornej pere. Králik má dokonale vyvinutú nervovú sústavu. Mozog sa skladá z predného mozgu, medzimozgu, stredného mozgu, mozočka, predĺženej miechy. Králik je oddelené pohlavie. Samčie pohlavné orgány produkujú pohlavné bunky - spermie. Samičie pohlavné orgány produkujú vo vaječníkoch vajíčka. Splynutím spermie a vajíčka dochádza k oplodneniu a vzniku nového jedinca. V maternici sa vyvíja nový zárodok, ktorý sa vyživuje z materského tela. Nový jedinec sa vyvíja v tele samice 30-31dní. Plodnosť králikov je veľká, môžu mať do roka aj trikrát mláďatá. Počet mláďat je 6 - 12. Po vyvrhnutí sú holé a slepé, odkázané na materské mlieko. Samica dojčí mláďatá až 8 týždňov. Mlieko produkujú z mliečnej žľazy umiestnené v brušnej časti tela. Živočíchy, ktoré rodia živé mláďatá a živia sa materským mliekom, sa nazývajú CICAVCE.
Toto polo z hľadiska zoologie
Čo treba mať keď máte králika?

No našej Labke sme kliedku vyrobili.Nebíva ani snami. Ale kliedka by mala byť dostatočne veľká aspoň 100x50x75 cm. Pri takejto veľkosti králika treba nechať často pusteného nech sa prebehne. Ak ho budete mať vonku ako ja vo zverinci tak samozrejme AJ V ZIME!

Vybavenie
Keď už máte klietku treba do nej dať seno na podstieľku.Keďže králik musí mať stáli prísun sena, je dobré mu v kliedke dorobiť jasličky.Nedlavý si tak po ňom. Ďalej treba mať napájačku na vodu, dobré sú dve misky aby sa mu neplietli granule so zeleninou a ovocím,drievko na obhrýzanie a brúsenie zubov a pazúrikov.
Čistenie
Moja Labka má kliedku rozdelenú na dve časti.Prvá (1m) tá je urobená z dreva, Labka tam má jasličky,misky,záchot a spáľňu(asi)v druhej(1m) je cez deň tá je obohnaná pletivom. Tým pádom jej čistím raz za týždeň.Všedko!Záchod aj ostatné použité seno.Preto vravím, že ak má takúto kliedku ako má Labka stačí čistiť raz za týždeň. Ale v lete jej čistím aj 2x za týždeň.
Kŕmenie
Vždy seno
Granule či už zmes alebo obyčajné(ja dávam obyčajné lebo tá zmes Labke moc nechutí)
Drievko na obhrýzanie a brúdenie
Každý deň niečo zelené tráva,ovocie,zelenina(pozor na jedovaté rastliny)
VŽDY DOSTATOK ČERSTVEJ VODY!!!!(pozor cez leto králik viac vypije)

Zmyslové vnímanie

 

Sluch: Králiky vďaka dlhým lievikovitým ušiam veľmi dobre počujú až v rozsahu 360 ° a môžu zaznamenať aj ty najtichšie zvuky. Králiky-barany majú kvôli zveseným ušiam sluchové schopnosti o niečo menšie.

Čuch: Králičí ňufák obsahuje 100 miliónov čuchových buniek, nozdry králika sú pohyblivé. Čuch je veľmi dôležitý najmä pre značkovanie revíru a pre komunikáciu viacerých králikov. Zrak majú králiky nasadený po stranách hlavy, čo zabezpečuje široké zorné pole. Pokusy preukázali, že králiky sú schopné rozlišovať zelenú a červenú farbu, iné farby nerozlišujú. Veľmi dobre však vidia v šeru.

Hmat: ďalším veľmi dôležitým zmyslom je pre králiky aj hmat. Hmatové fúzy tzv. vibrisy sú rozmiestnené a viditeľné najmä okolo papuľky a ňufáka. Práve vďaka ním sa dokáže králik orientovať.

Chuť: králiky majú veľmi dobre vyvinutú chuť dokonca až niekoľko krát lepšie ako ostatné živočíchy. Dokážu rozlišovať 4 základné chute- sladkú, kyslú, horkú, slanú tak isto ako ľudia. Horká chuť im ale vôbec neprekáža ba naopak na púpave si veľmi radi pochutnajú.

 

Ako rozpoznať čistokrvného trpasličieho králika


Čistokrvný trpasličí králik

Jeho telo je podsadité valcovité, krátky chrbát aj končatiny.
Hlava je veľká k pomeru tela. Zagulatená hlava.
Čelo je široké.
Oči sú veľké.
Uši sú krátke. Priemerná dĺžka u dospelých králikoch je 4,5 až 6 centimetrov. 
Krk je skoro nerozoznatelný, hlava je pri tele.
Farba srsti sú iba štandartné farby a krezby. Napríklad čierna farba, biela farba, ....


Kríženci
Telo je dlhé s dlhými koinčatinami.
Hlava je úzka a dlhšia.
Oči sú menšie, menej vystúpené.
Uši sú dlhé. Priemerná dĺžka okolo 6 až 10 centimetrov
Krk je viditeľný, pri krku zúžený.
Farba srsti môže byť viacfarebná alebo všetky farby vyskytujúce sa u králikoch.

Tráviaca sústava


Králik patrí do skupiny živočíchov závislých výhradne od rastlinnej potravy. Celková dĺžka králičej tráviacej sústavy je od 4 a pol do 5 metrov.
Potravu králik mechanicky spracováva hryzením. V ústnej dutine má 28 zubov, ktoré stále dorastajú. Spracovávaním tvrdého krmiva sa postupne obrusujú a zachovávajú rovnakú dĺžku.
Po spracovaní potravy v ústnej dutine sa krmivo dostáva cez krátky pažerák, meria 10 až 15 centimetrov, do jednoduchého žalúdka, ktorý môže prijať pri stredných plemenách králikov 150 až 200 gramov potravy. Tesne za žalúdkom vystupuje zúžená časť, pylorus, a dvanástnik, ktorý tvorí prechodnú časť medzi žalúdkom a tenkým črevom. Tu ústi žlčovod zo žlčníka, uložený na brušnej strane pečeňových lalokov. Táto časť čreva je obklopená žľazou s vnútorným vylučovaním - pankreasom.
Tenké črevo je najdlhšou časťou tráviaceho systému a jeho celá dĺžka, 2,5 až 3 metre, je vyplnená trávenou kašovitou hmotou. Pravidelným vlnovytým pohybom steny čreva sa hmota premiešava a postupuje ďalej črevom. Tenké črevo ústido ileocekálnej časti, z ktorej pokračuje dvoma smermi. Časť natrávenej hmoty pokračuje do hrubého čreva a časť sa dostáva do slepého čreva. Tvorí ho 30 až 40 centimetrov dlhý a 4 centimetre široký útvar, ktorý slúži aj na zvláštny spôsob trávenia - cekotrofiu. Tieto Produkty sa zvláštnym pohybom dostávajú do hrubého čreva a odtiaľ do konečníkovej časti. Králik si tieto časti vyberá z konečníka a požiera.

 

Ako zistiť či je králik zdravý

Výkaly

Normálne výkaly sú tmavo hnedé bobky. Znečistenie okolo ritného otvoru poukazuje na hnačku.

Moč

Králičí moč je v porovnaní s močom ľudí a iných zvierat hustý a tmavý. Pokiaľ budete králikov kŕmiť napr. púpavou alebo červenou repou moč bude tmavo červený až fialový.

Srsť

Zdravé zviera má hustú  lesklú srsť bez strupov, zatvrdlín a holých miest...

Držanie tela a dych

Pokrivené držanie tela a zrýchlený dych (okrem situácií keď je králikovi teplo alebo keď je nahnevaný) poukazujú na bolesti, spôsobené napr. veľkým množstvom zeleného krmiva - nadutie.

Labky

Mokré predné labky poukazujú na poruchu zubov alebo výtok z nosu

Teplota tela

Za normálnych okolností je rektálne meraná teplota tela: 38,5°C až 39,5 °C, dychová frekvencia 50 až 150 za minútu, tepová frekvencia 120 až 150 za minútu.


HMOTNOSŤ: Tento dôležitý faktor patrí k správnej starostlivosti o králika. Stačí ak svojho králika raz za mesiac odvážite a tak zistíte jeho hmotnosť, nadváhu alebo podváhu podľa tejto tabuľky.  Pokiaľ sa u mladého králika vyskytlo ubúdanie z váhy, navštívte čo najrýchlejšie veterinára.Ak má králik podľa tejto tabuľky vyššiu váhu tak trpí nadváhou, ak menšiu tak podváhou. Priemerná hmotnosť králika sa pohybuje +/- 0,3kg.

Tabuľka hmotností:

mesiac života

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

obrie plemeno

0,7

1,6

2,6

3,6

4,6

5,4

6,0

6,5

stredne veľké plemeno (napr.veľká činčila)

0,5

1,3

2,2

2,8

3,4

3,8

4,1

4,5

malé plemeno (napr.malá činčila)

0,2

0,9

1,3

1,8

2,2

2,5

2,8

-

trpaslíčie králiky

0,4

0,5

0,6

0,8

1,0

1,2

1,5

-

angorské králiky

0,4

1,0

1,5

2,0

2,5

2,9

3,2

3,4

Choroby tráviaceho traktu
Chovateľ ich ľahko spozoruje. V priebehu 2 až 3 dní sa zníži príjem krmiva a zastavuje sa rast. V ďalšej fáze dochádza k zápche alebo k hnačke. Hnačka je mierna, pozostávajúca z malého množstva tekutých exkrementov, ktoré znečisťujú zadné končatiny. V ďalšom štádiu prestávajú žrať a nakoniec hynú.

Kokcidióza
Je to typická choroba. Je známy aj jej pôvodca. Na jeho cyklus sú dostupné preventívne aj liečebné prostriedky. Kokcýdie sú jednobunkové parazity, ktoré sa rozmnožujú pohlavne aj nepohlavne. Vyvíja sa hlavne v pečeni a črevách. Základné klinické znaky sú: malátnosť, menšia spotreba sena, hnačka. V závislosti od druhu sa tieto znaky vyskytujú 4 až 6 deň po infekcii. Na 14 až 16 deň po infekcii dochádza k normálnemu príjmu krmiva.

Bakteriálna enterída
V niektorých prípadoch sa hnačka prejavuje vylučovaním mäkkých peliet, ktoré sú pokryté vrstvou želatinóznej substancie. V črevách sa nachádza väčšie množstvo hlienu.

Enterotoxénia- kolibacilóza
Choroba sa vyvíja v priebehu 3 až 4 dní a úhyny sa zvyšujú aj bez predchádzajúcej hnačky. Zdravý zajac je hostiteľom malého množstva kolibaktérii. Terapia ochorenia je väčšinou neúčinná.

Myxomatóza
Je nebezpečná vírusová choroba prenášaná hlavne hmyzom. Na ochranu bola vyvinutá vakcína s ochranou na jeden rok.

Pastereulóza
Ochorenie prebieha v rôznych formách a postihuje viaceré orgány. Najčastejšie je to zápal pľúc, spojoviek a zmeny na slizniciach dýchacích ciest.

Spirochetóza
Ochorenie sa šíri kontaktom zvierat pri párení. Postihnuté zvieratá majú začervenané pohlavné orgány. Prevencia choroby spočíva v dôkladnom prezeraní pohlavných orgánov. V pokročilom štádiu sa tvoria chrasty. Niekedy aj na iných miestach.

Svrab
Je to kožné ochorenie. Lokalizácia je na vnútornej strane zvukovodu. Najprv je to zápal, neskoršie sa na koži vytvárajú žltohnedé chrasty.

Nádcha

Králiky často ochorejú v dôsledku negatívneho vplyvu okolia, ak sú chované v nevhodných podmienkach. Prvým príznakom je vodnatý výtok z nosa a kýchanie. Pôvodcami sú rezistentné baktérie. Nádchu môže mať králik veľmi dlho a ajac môže postupne chudnúť. Sprievodným znakom sú zalepené oči a noc, zježená srsť. Liečba býva úspešná. Vhodnejšia je preventívna vakcinácia.

Úpal

Králiky ťažko znášajú teplo. Príznakom úpalu je rýchlejšie dýchanie, chvenie, rozčúlenie a nekoordinované pohyby. Králika treba preniesť do chladnej miestnosti a chrániť ho pred rozrušením. Na hlavu a nohy položiť vlhkú handričku. Zlyhaniu srdca zabránime tak, žwe mu podáme pol kávovej lyžičky zrnkovej kávy. Rýchlo vyhľadajte veterinára.


Ochrnutie

Ochrnutie postihuje predovšetkým končatiny a spodné stavce. Ochrnutie je u králikov pomerne časté. Zabráňte králikovi, aby skákal z klietky, zo stola alebo z iných vysších vecí. Príčinou ochrnutia môže byť nedostatok vitamínov alebo rôznych infekcii.

Chyby zubov

Ak králiky chudnú a stále menej prijímajú potravu, môžu mať chyby zubov. Ak sa rezáky dostatočne neobrusujú a prerastú, prijímanie potravy je ťažšie. Treba vyhľadať veterinára.

Králičí mor

Je to vírusová chroba. Má rychly priebeh. Králikovia majú kŕče a príznaky dusenia. Táto choroba sa prenáša priamym kontaktom alebo bodavým hmyzom (komáre) . Tejto chrobe sa dá predísť hlavne očkovaním alebo ochranou pred komármi. Imunita po očkavaní trvá asi pol roka. Očkuje sa samostatne alebo spolu s vakcínou proti myxomatóze. Táto choroba je nevyliečiteľná chroba, králik zomiera rýchlo.

Choroby močového mechúra
Králik prestáva chodiť na toaletu na obvyklé miesto, krv v moči a viditeľná bolesť pri močení králika. Túto chorobu odhalí iba rozbor moču u veterinára. Tieto choroby sa musia liečiť operáciou.

Choroby samíc s mladými

Príznaky: menej aktivity, zrýchlený dych. PRoblémy je najčastejšie vidieť tesne po krmení - zápcha, plynnatosť žalúdku. Táto choroba môže súvisieť s nedostatkom vápnika v krmení a samica potom musí čerpať z vlastných zásob, čo spôsobuje nedostatok energie. Je dôležité s liečbou začať rýchlo.
Čo sa králikovi páči a čo nepáči

Čo má rád:
1. Spoločnosť ďalších králikov.
2. Veľa pohybu vo výbehu.
3. Svetlé a pokojné miesto pre klietku.
4. Domček pre odpočinok a úkryt.
5. Hlodací materiál na obrusovanie zubov.
6. Nežné prihováranie a škrabkanie za ušami.
7. Dostatok aktivity a práce.
8. Pestrý jedálny lístok.

čo  nemá rád:
1. Prudké chytanie zhora.
2. Hlasné zvuky - hlasná hudba
3. Cudzie prostredie bez úkrytu.
4. Dráždenie prstom s ostrým nechtom.
5. Prievan a vlhkosť.
6. Mydlá, parfumy a dezinfekčné prostriedky na tvojich rukách.
7. ťahanie za uši.
8. Pochabé správanie vo svojej blízkosti.
Staroba

Od piatich rokov sa králik zaraďuje medzi starých. Pri dobrej výžive a starostlivosti sa môže dožiť 8 rokkov(uvádza sa aj 10 až 12 rokov). Vo voľnej prírode sa toľko nedožijú. Staré králiky pomalšie reagujú a šelmy a dravé vtáky neskôr spozorujú, takže ich chytia.
Všetky králiky sú do posledného dńa svojho života zdravé a čulé. Väčšinou uhynú v noci. KeĎ má zajac nevyliečiteĺnú chorobu alebo nádorové ochorenie je lepšie ho utratiť ako nechať ho trápiť.

K akým zmenám dochádza v starobe

Králik je pokojnejší, dáva prednosť klietke pred útekom. Keď sa o neho dobre staráme králiky majú v starobe krásnu lesklú srsť, hebkú. Farba trošku vybledne. Treba mu dávať seno, zeleň a štavnaté krmivo a vodu na pitie. Starší králik nezanedbáva pravidelnú očistu. Typické choroby sprevádzajúce starnutie niesú známe. Staré králiky väčšinou hynú na poruchy tráviaceho systému alebo nádorového ochorenia. Zatiaľ nieje preskúmané či so starobou králik stráca sluch, čuch a zrak.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zajac

(Lucia , 27. 1. 2015 18:27)

Prosím naučte sa písať gramatiku lebo ma tu jebne, keby tak je klietka a nie kliedka. Česi sú prijebanýýýýý .

Re: Zajac

(Lucinka, 27. 4. 2017 20:17)

Asi aj ty ovládaš gramatiku, keďže má tam byť "í" a nie "ý", lebo je to nominatív plurálu a tam je vždy "í" :D :D

Zajačik

(Dgnsjgxvsnzkzbsvsnjdusgvsbdnmdkd, 29. 3. 2016 12:20)

Veľa som sa dozvedela o zajačikovi ĎAKUJEM. :-D :-D :-D :-D :-D

Zajačik

(Dgnsjgxvsnzkzbsvsnjdusgvsbdnmdkd, 29. 3. 2016 12:20)

Veľa som sa dozvedela o zajačikovi ĎAKUJEM. :-D :-D :-D :-D :-D

ako prezimovat zajace

(monika, 25. 9. 2013 18:50)

Dobry den, prosim Vás o radu, ako mam prezimovat zajace? Su vonku v kralikarni. Staci len vacsia podstielka, alebo treba aj dako zateplit kralikaren? dakujem za radu

Re: ako prezimovat zajace

(Lucia, 27. 1. 2015 18:29)

:D nikto ti neporadil, úbohé

žajač

(Admin, 26. 5. 2014 18:31)

hatlapatlamatla

mladata

(Jozef, 9. 6. 2013 9:38)

Dobry chcem sa spytat ze ked zomrie samica ktora ma mladata male este slepe a hole a ked mame ete jednu samicu ktora ma mlade ale prezila tak ci tie mladata ktore nemaju mamu ci ich mozme dat k tej druhej samicy ktora prezila aby ich kojila a aby sa o nich starala ci sa to da? ci ich nezabije?

od janky

(JANKA, 10. 4. 2013 14:59)

Tento článok je veľmi pekný a veľa som sa o mojich zajkoch naučila ďakujem
:)

:)

(Lucka, 7. 2. 2013 21:35)

Veľmi pekný príspevok, veľa som sa o svojom zajačikovi dozvedela, ďakujem :)

 

 

PortrétPosledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>